Patriarhul Teofil a îndemnat să nu se sărbătorească Nașterea Domnului pe stil nou

Patriarhia Ierusalimului a menționat într-un comunicat că pe 25 decembrie, conform noului stil, Biserica celebrează ziua de pomenire a Sfântului Spiridon din Trimitunde.

Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Ierusalim, Patriarhul Teofil, a îndemnat să nu sărbătorească Nașterea Domnului Hristos în stil nou, pe 25 decembrie, relatează site – ul Patriarhiei Ierusalimului .

Mesajul se adresează credincioșilor și preoților parohiilor, președinților și membrilor consiliilor locale și mirenilor Patriarhiei Ierusalimului.

Patriarhul a subliniat că se adresează turmei sale în scris, pentru a „aminte încă o dată că mare sărbătoare Nașterea Domnului, a fost sărbătorită din cele mai vechi timpuri cu splendoare liturgică cuvenită de Patriarhia noastră și de venerabila Frăție a Sfântului Mormânt pe 25 decembrie (conform vechiului calendar), care corespunde cu 7 ianuarie (conform noului calendar).”

Întâistătătorul Bisericii din Ierusalim i-a chemat pe preoții turmei sale „pentru ca în ziua de 12 decembrie (după vechiul calendar), care corespunde zilei de 25 decembrie (după noul calendar), să deschidă sfinte biserici și să săvârșească slujba Sfântului Părinte Spiridon al Trimitundei, Făcătorul de Minuni, care include printre altele cântări premergătoare Nașterii Domnului, și nicidecum colinde sau slujba Nașterii Domnului.”

„După cum știți, adoptarea noului calendar a pus Biserica Ortodoxă față în față cu probleme pastorale, care au și consecințe sociale, și suntem chemați să le rezolvăm cu simțul responsabilității”, a amintit Patriarhul.

Sursa: Uniunea Jurnaliștilor Ortodocși