Măsurile luate împotriva creștinilor sunt semne vizibile de prigoană a bisericii

Ne-au îndepărtat de sfinții noștri, spunând că ne protejează mai mult decât ei. Au pus pază cimitirelor noastre, lăsându-i pe cei dragi fără lumânare și plâns la Paștele Blajinilor. Ne-au dat afară din biserici, ele fiind spitale duhovnicești. Ne-au denigrat pe toate căile. Ne-au numărat atent banii și ne-au vrut în genunchi, umiliți, batjocoriți, amendați. Fără milă sau vreun respect față de ce avem mai scump, ne-au învățat cum să ne împărtășim cu Hristos, deși nu au habar de El. Au știut mai bine decât noi ce e bine pentru noi.

Ura lor atentă a îmbrăcat haina grijii și a responsabilității. Ne-au protejat batjocorindu-ne credința. Atenți la copiii noștri, le-au pus măști și au dat legi pentru a fi educați sexual. Părinții națiunii au devenit arafații și tătarii (Raed Arafat, șeful DSU și Nelu Tătaru, Ministrul Sănătății.) Comandanți ai unei acțiuni de dezumanizare și descreștinare sistematică, ne țin pedante lecții de moralitate și civism. Cifrele cu care au băgat o teribilă frică în oameni sunt rezultatele măsurilor luate de ei, fără niciun discernământ și în răspăr cu un elementar bun simț. Nimeni nu e vinovat în afară de sfinții Bisericii.

Renunțăm prea ușor la libertate. Am oferit o prea mare putere unor indivizi care au transformat o țară în ruine. Îi ascultăm înfricoșați crezând că măsurile lor aberante ne vor salva de îmbolnăvire și de moarte. Ni se repetă insistent cât de needucați și înapoiați suntem, iar frica noastră le alimentează paranoia.

Iar acum, pe Sfinții care au unit o țară în rugăciuni, scoțând din case și din treburi pe cei care nu mai aveau în fața cui să plângă, i-au declarat pericol public. Cu siguranță, i-ar fi îmbolnăvit pe mulți de curajul unui strigăt până la cer…

Pr. Prof. Alin Marian Pleșa