Mesajul de felicitare al Preasfințitului PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, adresat Preacuviosului Arhimandrit KIRIL (Braguţa), Preşedintele Sectorului Eparhial, Mănăstiri și Viaţă Monahală, cu ocazia sărbătoririi ocrotitorului ceresc

Preacuviosului Arhimandrit KIRIL (Braguţa),

Preşedintele Sectorului Eparhial Mănăstiri şi Viaţă Monahală,

Stareț al mănăstirii “Înălţarea Domnului”, Hîrjauca,

În această zi deosebită pentru Preacuvioșia Voastră, dorim să Vă adresăm cele mai sincere și calde felicitări și urări de bine și sănătate cu prilejul sărbătoririi Sfântului Ierarh Kiril, Patriarhul Alexandriei, Ocrotitorul spiritual al Preacuvioșiei Voastre.

Consacrîndu-Vă în totalitate viața slujirii Mîntuitorului Hristos și Bisericii Sale, V-ați recomandat ca un devotat slujitor, un iconom credincios al tainelor dumnezeiești, vrednic lucrător în ogorul Domnului, prin cuvînt și prin faptă, plin de iubire și dăruire de sine pentru mîntuirea oamenilor.

De aceea, ne rugăm Sfântului Ierarh Kiril, Patriarhul Alexandriei să Vă fie mijlocitor și rugător pururea către Mîntuitorul Hristos, ca să Vă dăruiască multă sănătate, ani lungi de viață, pace și bucurii duhovnicești!

Întru mulți și fericiți ani, Preacuvioșia Voastră!

Cu deosebită prețuire și binecuvântare,

+PETRU

Episcop de Ungheni și Nisporeni