Agenda Preasfinţitului PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni din 07.11.2017

Marţi, 7 noiembrie 2017, Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, și-a desfășurat activitatea Sa arhipăsorească la Centrul Eparhial din municipiul Ungheni.

Preasfinţia Sa a primit în audienţă preoţi şi mireni din cuprinsul eparhiei, printre care şi Dn Iurie VRABIE împreună cu primarul comunei Valea Mare, Dn Galina VARVARIUC, care împreună cu creștinii din localitate au vechea dorință de a construi un lăcaș de cult înființînd o nouă parohie

Deci astăzi, ctitorul principa și întemeetorul parohiei împreună cu Doamna Primăriță, au prezentat stăpînului proiectul la etapa finală  pentru construcţia bisericii cu hramul „Acoperămîntul Maicii Domnului” din comuna respectivă şi au primit binecuvîntarea Ierarhului.