Pima ediție a Taberei din Pridvorul Bisericii în parohia „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Nisporeni (Foto/Video)

Cu binecuvântarea Preasfinţitului PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, protoiereul Petru CIOBANU, parohul bisericii cu hramul ,,Adormirea Maicii Domnului” din oraşul Nisporeni, a organizat în perioada 12-14 august prima ediţie a ,,TABEREI DIN PRIDVORUL BISERICII”. Tabăra s-a desfasurat pe parcursul a trei zile la care au participat peste 130 de copii și adolescenți.

Programul primei zile a fost următorul:

• Înscrierea participanţilor.
  • Rugăciunea de începere a taberei.
  • Înviorarea.
  • Împărţirea pe ateliere: 1. Atelierul de lectură, 2. Atelierul de broderie şi împletire a brăţărilor, 3. Atelierul de educaţie financiară.
  • Rugăciunea de seară.

Programul celei de a doua zi:

• Rugăciunea de dimineaţă.
  • Vânătoarea de comori – în cadrul acestui joc tinerii au fost împărţiţi în mai multe echipe, având în frunte un voluntar şi mergând prin oraş au desfăşurat diferite jocuri de creaţie.
  • Vizionarea filmului.

Cea de a doua zi s-a încheiat cu vizita Preasfinţitului PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, care le-a vorbit tinerilor despre comorile vieţii şi despre vieţile sfinţilor. Din partea preasfinţiei sale copiii au primit câte o îngheţată.

Programul celei de a treia zi:

• Sfânta Liturghie în cadrul căreia copiii şi tinerii s-au împărtăşit cu Sfintele Taine.
  • Jocurile olimpice – care au fost alcătuite dintr-un program foarte divers şi distractiv.
  • Premierea câştigătorilor.
  • Concluziile taberei.
  • Înmânarea diplomelor de participare.

Tinerii şi copiii participanţi la această primă ediţie au rămas foarte încântaţi de desfăşurarea taberei şi de profesionalismul tinerilor voluntari de la Iaşi. Aceste zile au fost adevărate zile de vacanţă petrecute în biserică alături de preotul lor şi de prietenii dragi.