La Chișinău s-a desfășurat conferința ștințifică – „Misiunea și Slujirea preoților militari”

Luni, 14 noiembrie, cu binecuvântarea Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, în incinta Centrului de Cultură şi Istorie Militară din mun. Chișinău s-a desfășurat conferința ștințifică – „Misiunea și Slujirea preoților militari”.

La eveniment au participat PS Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan, PS Siluan, Episcop de Orhei, Vicar mitropolitan, Prot. mitr. Vadim Cheibaș, Secretar mitropolitan, PC Arhim. Nicolae (Roșca), președinte al Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în structurile MAI, Prot. mitr. Corneliu Dobrogeanu, președinte al Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în Ministerul Apărării, Prot. mitr. Maxim Melinti, președinte al Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în Instituţiile Penitenciare și un număr impunător de preoți-slujitori, ce își desfășoară activitatea misionară în Ministerele de Forță și Instituțiile Penitenciare din Rep. Moldova.

La eveniment au onorat cu prezența Viceministrul Apărării al Republicii Moldova, Gheorghe Galbura, Viceministrul Afacerilor Interne, comandant al Trupelor de Carabinieri, generalul-maior Ion Țurcan, veterani și militari ai Trupelor de Crabinieri, precum și alți oaspeți.

Invitatul special a conferinței a fost PS Gheorghe de Siemiatycze, Episcop-vicar al Eparhiei Varşoviei (Biserica Ortodoxă a Poloniei), responsabil de activitatea misionară în Forțele Armate.

Conferința a întrunit episcopi, preoți, cercetători, reprezentanți ai instituțiilor de comandă, de instrucție și de învățământ militar. Totodată, raportorii au evocat personalități militare și eclesiastice care au rămas întipărite în memoria Bisericii și Armatei prin devotamentul și modul jertfelnic în care au contribuit la păstrarea și promovarea identității spirituale și culturale a neamului.

Evenimentul a culminat cu acordarea legitimației și a insignei preotului militar, celor mai activi slujitori implicați în activitatea pastoral-misionară în Ministerele de Forță și Instituțiile Penitenciare.

Pentru efortul depus la consolidarea relațiilor de bună colaborare între Biserica Ortodoxă din Moldova și cea a Poloniei, cu îngăduința ÎPS Mitropolit Vladimir, PS Gheorghe de Siemiatycze, Episcop-vicar al Eparhiei Varşoviei a fost decorat cu înalta distincție mitropolitană – ordinul bisericesc „Sf. Cuv. Paisie Velicicovski”, gr.II.

Împreună-lucrarea Bisericii cu Armata a fost și rămâne o lucrare misionară prioritară, iar prin astfel de conferințe se caută noi factori de unitate și punți de colaborare.

Menționă că din partea Episcopiei de Ungheni și Nisporeni la acest eveniment i-au parte cu binecuvîntarea Preasfințitului Episcop PETRU, toți membrii sectoarelor eparhiale activitate pastorală în Ministerele de Forță și Instituțiile Penitenciare din Rep. Moldova.