PREASFINȚITUL PETRU, EPISCOP DE UNGHENI ȘI NISPORENI A LITURGHISIT ÎN PAROHIA „ACOPERĂMÎNTUL MAICII DOMNULUI” DIN S. PALANCA, RAIONUL CĂLĂRAȘI

Marți, 8 noiembrie 2016, cînd Biserica Ortodoxă îl prăznuiește pe Sfîntul Mare Mucenic Dimitrie, Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, a oficiat Sfînta Liturghie în Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din s. Palanca, raionul Călărași.

În diminiața zilei Preasfinția Sa a fost întîmpinat călduros de parohul bisericii Preotul Marin ALBU, împreună cu doamna preoteasă și creștinii veniți la rugăciune.

În timpul vohodului mic parohul bisericii Preotul Marin ALBU, a fost decorat de către Chiriarh cu dreptul de a purta Camilafcă și Cruce de Aur.

La finele Sfintei Liturghii stăpînul a ținut un cuvînt de învățătură relatănd scvențe din viața sfîntului mucenic Dimitrie: „Astăzi Biserica Ortodoxă prăznuieşte pe unul din cei mai mari mucenici, anume pe Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, izvorâtorul de mir.

Acest mucenic vrednic de laudă, s-a născut în cetatea Solonul sau Tesalonic din nordul Greciei. Tatăl său a fost voievod şi co­mandant al cetăţii Tesalonic şi era creştin, dar ţinea în taină dreapta credinţă, pentru marea prigoană ce era atunci asupra creştinilor. El avea un copil anume Dimitrie, pe care l-a crescut de mic în dreap­ta credinţă şi în dragoste pentru Iisus Hristos. Tatăl lui Dimitrie avea în casa lui două icoane frumoase, cu chipul Domnului nostru Iisus Hristos şi a Preacuratei Sale Maici, la care se închina el şi soţia sa. La aceste sfinte icoane duceau adesea părinţii pe copilul Dimitrie, încă din pruncie, ca să se închine Mântuitorului şi Maicii Domnului, învăţându-l să se roage şi descoperindu-i taina adevă­ratei credinţe în Hristos.

După cuvîntul de învățătură Ierarhul a îmînat ctitorilor prezenți diplome arhierești după care împreună cu părintele paroh a vizitat muzeul din localitate.