Vizita prim-preşedintelui Republicii Moldova la Mănăstirea ,,Cuvioasa Parascheva” Hîncu

Primul Preşedinte al Republicii Moldova, Dn Mircea SNEGUR, a fost cel care a contribuit considerabil la redeschiderea mănăstirii ,,Cuvioasa Parascheva” Hîncu, fiind unul din primii şi cei mai principali ctitori ai sfintei mănăstiri.
Încă de la redeschiderea sfintei mănăstiri, acest loc duhovnicesc i-a fost apropiat Domnului Președinte împreuna cu familia dumnealui, deseori găsindu-şi pacea şi liniştea duhovnicească aici. Tot aici era mărturisit şi împărtăşit aici se ruga pentru sănătatea şi bunăstarea familiei, rudelor şi a ţării şi nu în ultimul rînd îşi pomenea părinţii, buneii şi toţi cei adormiţi din rudenia sa.
Astfel şi azi, 13 august 2017, primulul Preşedinte al Republicii Moldova, Dn Mircea SNEGUR, dimpreună cu soţia sa, Dna Eugenia SNEGUR, și însoțiți de fiica lor Dna Natalia GHERMAN și Dn Pirkka TAPIOLA împreună cu familia sa care își încheie mandatul în fruntea Delegației Uniunii Europene la Chișinău, au săvîrșit un pelerinaj de suflet la mănăstirea Hîncu, mănăstirea fiind prezentată de Stareța acestui așezămînt monastic Egumena PARASCHEVA (Cazacu) iar la final au avut și o discuție de suflet cu Chiriarhul locului, Preasfințitul Episcop PETRU.