Vizita Arhierească la biserica în construție „Icoana Maicii Domnului Potolește întristarea mea” de pe teritoriul Spitalului Raional Nisporeni

După vizitarea tinerilor din tabăra de vară: Tinerețea – De la egal la egal amical, Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, s-a deplasat la Spitalul rational Nisporeni, unde s-a construit un paraclis temporar cu hramul „Icoana Maicii Domnului Potolește întristarea mea”.

Aici s-a amenajat un un frumos paraclis temporar, o fîntînă, WC și tot ce este necesar pentru un locaș de cult.

Această parohie a fost întemeiată la cererea creștinilor din preajmă și la inițiativa Preasfinției Sale. Aceast lucru a fost posibil cu stăruința Preotului Nicolae CARCHILAN și a creștinilor.