Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, a oficiat Taina Sfântului Botez, pentru pruncul Veniamin ȚĂRUȘ

Joi, 24 septembrie 2020, Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni a săvârşit Taina Sfântului Botez la biserica „Sf. Mc. și Arh. Ștefan” din satul Sipoteni, raionul Călărași, unde a încreştinat pe pruncul Veniamin, primul copil din familia Părintelui Diacon Pancratie ȚĂRUȘ şi Presvitera Nona.

Menționăm că părintele Diacon Pancratie este Colaborator al Centrului Eparhial și slujitor al Catedralei Episcopale ,,Sf. Bn. Knz. Alexandru Nevski ” din mun. Ungheni.

Preasfințitul PETRU, a fost întâmpinat călduros de prot. Ghenadie PETRICIUC, parohul bisericii menționate și bunicul pruncului nou botezat, Veniamin.

După oficierea Sfintei Taine, Preasfinţia Sa a ţinut un cuvânt de învăţătură despre importanţa tainei Sfântului Botez şi purtarea numelui de creştin, dar şi despre îndatoririle ce le au naşii de botez în faţa lui Dumnezeu şi faţă de pruncul încreştinat.

Totodată, Ierarhul a felicitat călduros familia părintelui Diacon Pancratie cu încreştinarea primului copil, dorindu-le putere și ajutor de al crește cuviincios în duhul dreptei credințe pe pruncul botezat.