Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, a participat la festivităţile prilejuite de cea de a XI-a aniversare de la întronizarea Preafericitului Patriarh KIRIL

Sâmbătă, 1 februarie 2020. Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, s-a aflat la Catedrala “Hristos Mântuitorul” din Moscova unde a fost săvârşită Sfînta şi Dumnezeiasca Liturghie prilejuită de cea de a XI-a aniversare de la întronizarea Preafericitului Patriarh KIRIL în calitate de Întâistătător al Bisericii Ortodoxe Ruse.

Împreună cu soborul Ierarhilor la Sfînta Liturghie au fost prezenți și s-au rugat demnitari de stat ai Federației Ruse, înalte oficialități, starețele mănăstirilor de maici, clerici din orașul Moscova și suburbii, colaboratori ai diferitor comisii sinodale și structuri bisericești, reprezentanți ai consiliilor parohiale, profesori și studenți ai instituțiilor de învățămînt bisericești.

În cadrul ecteniei întreite au fost incluse cereri speciale pentru omagiatul Patriarh al Moscovei și al Întregii Rusii KIRIL.

Preasfințitul Episcop PETRU, aflat cu acest prilej în orașul Moscova, a vizitat și mănăstirea  „Acoperământul Maicii Domnului” unde sa închinat și sa rugat în fața moaștelor Sfintei Fericitei Matrona.