Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni a fost decorat cu o înaltă distincție bisericească prin hotărârea Sinodului Bisericii Ortodoxe din Ucraina și înmânată de către Preafericitul Onufrie, Mitropolitul Kievului şi al Întregii Ucraine

Joi, 21 decembrie 2017, ziua a început cu Sfânta Liturghie la care Preasfințitul Petru, s-a rugat alături de membrii sinodului, iar la Ședința Sinodului Bisericii Ortodoxe din Ucraina, s-a învrednicit de a primi Ordinul Bisericii Ortodoxe Ucrainene, a Sfântului Întocmai cu Apostolii Cneaz Vladimir gradul I, cu ocazia împlinirii a 50 de ani din viață și 25 ani de slujire la Sfântul Pristol. Preasfințitul PETRU, a mulțumit Preafericitului Mitropolit Onufrie și întregului Sinod al Bisericii Ortodoxe din Ucraina pentru înalta distincție bisericească acordată. Mai apoi reprezentanti ai Bisericii Ortodoxe din Ucraina a daruit Erarhului nostru o cruce si o panaghie.