Pelerinajul Tinerilor din Nisporeni la Mănăstirile din Iași și Neamț

Pentru a deveni cunoscători ai tainelor dumnezeiești, omul devine pelerin, deoarece pelerinajul este o mărturie a înaintării noastre duhovnicești spre Împărăția Cerurilor. În această călătorie creștinului decide să meargă să se întâlnească cu sfinții lui, să sărute icoana și moaștele lui, el deja a fost chemat tainic de Dumnezeu, iar când se pune în mișcare și merge spre locurile în care au viețuit sfinții sau unde se află moaștele lor se întâlnește cu Dumnezeu. La o asemenea școală a credinței și poartă spre cer au fost chemați și tinerii din parohia cu hramul ,,Adormirea Maicii Domnului” din orașul Nisporeni. Cu binecuvântarea Preasfințitului PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, tineri Liceului Teoretic ,,Boris Cazacu” și a Gimnaziului ,,Ștefan cel Mare” din orașul Nisporeni dimpreună cu preotul Petru Ciobanu, au mers în pelerinaj la mai multe mănăstiri din Iași și Neamț.