În perioada 20 – 22 martie Preasfinţitul Episcop PETRU, a participat la Comisia Sinodală a Bisericii Ortodoxe Ruse pentru Canonizarea Sfinţilor, în or. Moscova

În perioada 20 – 22 martie a.c, Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, a participat la Şedinţa Comisiei Sinodale a Bisericii Ortodoxe Ruse pentru Canonizarea Sfinţilor, care a avut loc la Moscova.

Ordinea de zi a celei de a 103-a Ședință a Comisiei Sfântului Sinod a Bisericii Ortodoxe Ruse Pentru Canonizarea Sfinților

Orașul Moscova 22 martie 2017

1. Protoiereul Kiril KALEDA.

Raportul privind vizita în Eparhia de Permi, pentru a identifica rămășițele exhumate, presupuse ale Sfântului Sfințitului Mucenic Diacon, Grigorii Smirnov.

1. Protoiereul Kiril KALEDA.

Includerea în soborul noilor mucenici și mărturisitori ai Bisericii Ruse:

• Preotul Aleksandr Fleghinsky (1861-1918). Eparhia de Ekaterinodar și Kubani
  • Preotul Mihail Lisițyn (1862-1918). Eparhia de Ekaterinodar și Kubani

Reegzaminare.

1. Protoiereul Kiril KALEDA.

Numirea în rîndul sfinților locali a Fericitei Evdokia de Troitsk (1948). Eparhia de Troitsk și Yujnouralsk.

1. Protoiereul Maksim MAKSIMOV.

Aprobarea Soborului Sfinților Lituanieni.

1. Protoiereul Oleg MITROV.

Stabilirea prăznuirii celei de a doua aflare a moaștelor Sf, Alexandru de Svirsk. Eparhia de Tikhvin.

1. Egumenul Damaschin ORLOVSKI.

Proslăvirea în rîndul sfinților Întocmai cu Apostolii a lui Ștefan cel mare de Permi. Eparhia de Permi.