Forțăreața Duhovnicească a Hîrbovățului îmbrăcată în haine de Sărbătoare

Liturghia praznicală a fost săvârșită de Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, în Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” din complexul mănăstirii. Alături de Chiriarh au liturghisit Președintele Departamentului Eparhial, Mănăstiri și Viață Monahală, Arhimandritul KIRIL (Braguța), Starețul Mănăstirii Hârbovăț, Arhimandritul SPIRIDON (Marin), și un sobor impunător de preoți și diaconi.

A urmat citirea acatistului de către Ierarh și slujitori, în fața Icoanei Maicii Domnului de la Hîrbovăț la finile căruia ctitorii sfintei mănăstiri au fost decorați cu medalii și diplome Arhierești.

Preasfinția Sa, după finisarea slujbei praznicale a săvîrșit Litia pentru cei adormiți la mormîntul vrednicului de pomenire Arhimandritul Veniamin (Grosu).