Focul haric a fost adus în Episcopia noastră și a fost întîmpinat la Catedrala Episcopală din municipiul Ungheni

În ajunul marelui praznic al Paștelui, 27 aprilie 2019,  Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, a adus Sfînta Lumină clerului și credincioșilor din cuprinsul Eparhiei noastre la Ungheni la Catedrala Episcopală Sf. BncKnz. Alexandru Nevski.

Aici Preasfinția Sa și Flacăra Sfântă a fost așteptată de protopopul de Ungheni, Protoiereul Bartolomeu TURTUREANU, dimpreună cu preoții din protopopiatul Ungheni, slujitorii catedralei, numeroși creștini și deja mai mulți ani consecutiv slujitorii de la bisericile de stil vechi din Iași, Romănia, vin să primească Sfînta Lumină, aici la Catedrala Episcopală din orașul Ungheni, pentru a plni cu desăvîrșire Sărbătoarea Învierii.

Preasfințitul PETRU a împărțit tuturor Sfânta Lumină pentru a fi dusă în parohiile din cuprinsul Episcopiei, dimpreună cu felicitările părintești ale Preasfinției Sale adresate tuturor Dreptmăritorilor creștini și cu salutul biruitor:

Hristos a Înviat!