Festivalul de Colinde ,,Hristos se Naște, slăviți-L” Pîrlița, raionul Ungheni, 2019

Vineri, 11 ianuarie 2019, în Casa de Cultură din satul Pîrlița, raionul Ungheni, în plină atmosferă a Sfintelor și frumoaselor Sărbători de iarnă, s-a desfășurat Festivalul de Colinde ,,Hristos se naște, slăviți-L”, organizat de Secția de Cultură și Turism a raionul Ungheni şi Episcopia de Ungheni și Nisporeni, ca urmare a parteneriatului şi acordului de colaborare ce există fructuos între aceste două instituţii. Cu binecuvântarea Preasfinţitului PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, ca reprezentant direct la acest festival din partea Episcopiei a fost prot. Ştefan RÎMBU, Preşedintele Sectorului Eparhial Relaţii Culturale. La acest Festival s-au prezentat formații şi ansambluri folclorice, dar și grupuri corale de pe lângă unele parohii din cuprinsul raionului Ungheni. Acestea fiind:   F.F. ,,Palinușca”, s. Pîrlița; F. F. ,,Ciobanaș”, s. Pîrlița; F. F. ,,Busuioc”, s. Manoilesti; F. F. ,,Ilincutele”, s. Chirileni; F. F. ,,Codrenii”, or.Cornești; F. F. ,,Sălcioara”, din partea Parohiei Teșcureni; Parohia ,,Sf. Ioan Botezătorul”,  s. Pîrlița; Parohia Bumbăta; Parohia Măgurele; Parohia Grăseni; familia Negară, s.Pîrlita; și, familia Rîmbu, mun. Ungheni. După deschidere, în cuvântul oferit, prot. Ștefan RÎMBU a salutat prezența tuturor participanților și a menționat importanța acestui Festival. Grupurile corale și formațiile folclorice au prezentat, după programul indicat, colinde creștine de Nașterea Domnului. Pentru frumoasele prestații, participanții au fost răsplătiți cu generiozitate de către Episcopia de Ungheni și Nisporeni și Secția de Cultură și Turism a raionul Ungheni, oferindu-le diplome, colaci, daruri și premii bănești. Iar după aceasta, prot. Ștefan RÎMBU, a împărțit din partea Preasfințitului PETRU, cadouri cu dulciuri şi ziare Eparhiale. La final dna Maria BOLOTOVICI, Șefa Secției de Cultură și Turism a raionului Ungheni a mulțumit pentru prezență tuturor participanților, dar în egală măsură a adus cuvinte de gratitudine Episcopiei de Ungheni și Nisporeni pentru implicare și aportul considerabil ce-l aduce la promovarea valorilor culturale. De asemenea, în încheiere prot. Ștefan Rîmbu, a felicitat cu Sfintele Sărbători pe cei prezenți și a ținut să mulțumească respectuos din partea Episcopiei de Ungheni și Nisporeni, atât Secției de Cultură și Turism a raionului Ungheni, cât și tuturor participanților, dorindu-le să aibă și mai departe dragoste față de frumoasele datini creștine și să perpetueze prin colind și alte mijloace cultural-artistice, generațiilor ce vor urma, bogatul tezaur cultural al poporului nostru creștin. Menționăm în mod deosebit că la acest frumos și consacrat Festival a fost prezentă și Distinsa Doamna Iulia PANCU, vice-președintele Consiliului Raionului Ungheni, care pe lângă mesajul transmis din partea Consiliului, a ținut să amintească de importanța unor asemenea activități, exprimându-și față de participanți și organizatori gânduri de înaltă apreciere și recunoștință.