Adunarea Ordinară a Stareților și Starețelor din cuprinsul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni

Marți, 2 iulie 2019Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, a întrunit toți stareții și starețele mănăstirilor din cuprinsul episcopiei noastre, în incinta Centrului Eparhial din municipiul Ungheni, într-o Adunare Ordinară.

Dintru început Ierarhul, a rostit un cuvînt de salut după care Președintele Sectorului Eparhial Mănăstiri și Viață Monahală, Arhimandritul KIRIL (Braguța), a dat citire subiectelor pentru ordinea de zi a adunării.

În cadrul sinaxei au mai fost abordate întrebări spirituale dar și de ordin administrativ, apărute pe parcursul ultimii luni, de la ultima adunare și până acum, luându-se și anumite decizii, care neapărat vor fi respectate în sînul mănăstirilor noastre.