Adunarea Ordinară a Protopopiatului Hîncești din 29 septembrie 2020

Marţi, 29 septembrie 2020, cu binecuvântarea Preasfințitului PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, în incinta bisericii „Sf. Ierh. Nicolai” din localitatea Ciuciuleni, raionul Hîncești, a avut loc Adunarea Ordinară a Protopopiatului Hîncești, prezidată de către prot. Serghei SLĂNINĂ, Protopopul de Hîncești.

Adunarea a început cu felicitarea preoților care în luna august și-au sărbătorit ziua de naștere, sau ziua hirotoniei în treapta de preot. În continuare, părintele protopop a pus în discuție mai multe probleme cu care se confruntă parohiile protopopiatului. A fost puse în discuţii şi momente legate de comportamentul slujitorilor bisericii în perioada pandemică declanșată de virusul COVID-19.

Următoarea Adunare Ordinară a Protopopiatului Hîncești va avea loc pe 26 octombrie 2020 în localitatea Cotul Morii, raionul Hîncești.

Biroul de presă al Episcopiei de Ungheni şi Nisporeni