Pelerinajul credincioşilor de la parohia cu hramul ,,Adormirea Maicii Domnului” din oraşul Nisporei, la locurile Sfinte din Ucraina

În această perioadă duhovnicească aumbrită de bucuria Pogorârii Duhului Sfânt, cu binecuvântarea Preasfinţitului PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, parohul bisericii cu hramul ,,Adormirea Maicii Domnului” din oraşul Nisporeni, Pr. Petru CIOBANU, a organizat un pelerinaj la locurile sfinte din Ucraina:

• Mănăstirea Zăbriceni
  • Mănăstirea Boian (Icoana Făcătoare de minuni a Maicii Domnului).
  • Mănăstirea Bănceni (CATEDRALA „SF. TREIMI” cu 7 altare).
  • Lavra Poceaev, (Icoana Făcătoare de minuni a Maicii Domnului, tălpița Maicii Domnului,  moaştele Sf. Iov şi Sf. Amfilohie, pestera Cuv. Iov).
  • Schitul Sf. Serafim de Sarov (Crucea Sf. Nichita Stâlpnicul, Icoana izvorâtoare de mir, Piatra Sf. Serafim, Fântâna Sf. Cuv. Amfilohie, Craniul izvorâtor de mir).
  • Mănăstirea ,,Sfântul Proroc Ilie” din satul Nicoreni.

Pentru creştinii oraşului Nisporeni acest pelerinaj a fost o binecuvântare cerească, dând slavă lui Dumnezeu pentru toate darurile revărsate asupra lor şi a întregii umanităţi.