Adunarea Protopopiatului Ungheni

Marţi, 20 decembrie 2016, la Sediului Episcopiei de ungheni şi Nisporeni, în paraclisul episcopal ,,Sfinţii Trei Ierarhi” a avut loc adunarea preoţilor din Protopopiatul Ungheni. În cadrul acestei adunări ordinare a fost organizat un siminar cu tema ,,Asistenţa Socială şi Biserica”.

Acest siminar a fost desfăşurat de către preotul Constantin COJOCARU, Preşedintele Sectorului Sinodal Activitate Socială, al Bisericii Ortodoxe din Moldova şi de dn-l Constantin POTLOG, director-adjunct al Direcţiei Asistenţă Socială din raoinul Ungheni. Dînşii au relatat preoţilor, prin materialele prezentate importanţa colaborării dintre preot şi asistentul social, care trebuie să existe în fiecare parohie. În urma materialelor prezentate au urmat dezbateri constructive pe tema dată.

După acest siminar foarte util şi important, a urmat darea de seamă, iar apoi s-a săvîrşit Taina Spovedaniei pentru preoţii prezenţ.

La final părintele Protopop, prot. Bartolomeu TURTUREANU, a îndemnat toţi preoţii de a fi prezenţ la Adunarea Anuală Generală a Episcopiei de Ungheni şi Nisporeni ce va avea loc în or. Călăraşi pe data de 29 decembrie ora 10.