- Episcopia Ungheni - http://episcopia-ungheni.md -

Programul Slujbelor din Prima Săptămînă a Postului Mare, săvîrşite în Mănăstirile din cuprinsul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni

Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, a întocmit un grafic al slujbelor din prima săptămînă a Postului Mare, obligatoriu, pentru toate mănăstirile din cuprinsul Eparhiei noastre.

Preasfinția Sa, a menționat că monahul este un ostaș al lui Hristos, care stă la strajă în apărarea sufletelor celor din lume adică a mirenilor, de aceea călugării au datoria sfîntă de a fi mereu în rugăciune mai ales acum în perioada Sfîntului și Marelui Post.

Iar pentru mirenii care au dorința de a frecventa slujbele mănăstirești vom posta aici graficul slujbelor, ca să fie la curent cu programul liturgic și ora cînd încep serviciile divine, avînd posibilitatea de a participa la slujbele din mănăstiri.

PROGRAMUL SLUJBELOR PENTRU PRIMA SĂPTĂMÎNĂ DIN POSTUL MARE

Luni  

            24:00  – miezunoptica

–                           Utrenia

–                           Ceasul 1 fără cafizmă

–                            Litia la morţi

            7:45 – Clopotul;

             8:00  rugăciunile dimineţii;

–                Ceasul 3 cu cafizmă;

–                Ceasul 6 cu cafizmă;

–                Ceasul 9 cu cafizmă;

–                Obedniţa;

–                Vecernia;

           16:45 – Clopotul;

  17:00 – Pavecerniţa mare;

–                Canonul cel Mare a Sf. Andrei Criteanul; (în prima săptămînă)

–                Pravila cu canoanele zile şi rugăciunile de seară;

Marţi  

 24:00  – miezunoptica

–                           Utrenia

–                           Ceasul 1 cu cafizmă

–                            Litia la morţi

7:45 – Clopotul;

              800  rugăciunile dimineţii;

–                Ceasul 3 cu cafizmă;

–                Ceasul 6 cu cafizmă;

–                Ceasul 9 cu cafizmă;

–                Obedniţa;

–                Vecernia;

    16:45 – Clopotul;

    17:00 – Pavecerniţa mare;

–                Canonul cel Mare a Sf. Andrei Criteanul; (în prima săptămînă)

–                Pravila cu canoanele zile şi rugăciunile de seară;

Miercuri

24:00  – miezunoptica

–                           Utrenia

–                           Ceasul 1 cu cafizmă

–                            Litia la morţi

7:45 – Clopotul;

8:00  rugăciunile dimineţii;

–                Ceasul 3 cu cafizmă;

–                Ceasul 6 cu cafizmă;

–                Ceasul 9 cu cafizmă;

–                Obedniţa;

–                Liturghia Darurilor  înainte Sfinţite;

    16:45   – Clopotul;

    17:00 – Pavecerniţa mare;

–                Canonul cel Mare a Sf. Andrei Criteanul; (în prima săptămînă)

–                Pravila cu canoanele zile şi rugăciunile de seară;

Joi  

            24:00  – miezunoptica

–                           Utrenia

–                           Ceasul 1 cu cafizmă

–                            Litia la morţi

            7:45 – Clopotul;

             8:00  rugăciunile dimineţii;

–                Ceasul 3 cu cafizmă;

–                Ceasul 6 cu cafizmă;

–                Ceasul 9 cu cafizmă;

–                Obedniţa;

–                Vecernia;

           16:45 – Clopotul;

  17:00 – Pavecerniţa mare;

–                Canonul cel Mare a Sf. Andrei Criteanul; (în prima săptămînă)

–                Pravila cu canoanele zile şi rugăciunile de seară;

Vineri

24:00  – miezunoptica

–                           Utrenia

–                           Ceasul 1 fără cafizmă

–                            Litia la morţi

7:45 – Clopotul;

8:00  rugăciunile dimineţii;

–                Ceasul 3 cu cafizmă;

–                Ceasul 6 cu cafizmă;

–                Ceasul 9 fără cafizmă;

–                Obedniţa;

–                Liturghia Darurilor  înainte Sfinţite;

    16:45   – Clopotul;

    17:00   – Ceasul 9;

–                Pavecerniţa mare;

–                Utrenia;

–                Ceasul 1.

–                Pravila cu canoanele zile şi rugăciunile de seară;

Sîmbătă

6:45 – Clopotul;

7:00 – Rugăciunile dimineţii;

–                Miezunoptica;

–                Ceasul 3;

–                Ceasul 6;

–                Sf. Liturghie;

        16:45 – Clopotul;

         17:00  – Ceasul 9;

–       Vecernia;

–       Utrenia;

–       Ceasul 1;

–     Pravila cu canoanele zile şi rugăciunile de seară;

    Duminică 

24:00 – I-a  Sf. Liturghie;

 7:45 – Clopotul;

 8:00 – Rugăciunile dimineţii;

–                  Miezunoptica;

–                  Ceasul 3;

–                  Ceasul 6;

–                  II-a Sf. Liturghie;

16:45 – Clopotul;

17:00   – Pavecerniţa mica;

Pravila cu canoanele zile şi rugăciunile de seară;