A fost aleasă noua Stareță a mănăstirii Vărzărești

Miercuri, 19 aprilie 2017, Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni s-a aflat la mănăstirea „Nașterea Maicii Domnului” din s. Vărzărești, r. Nisporeni, cu ocazia sărbătoririi ocrotitorului ceresc al stareței mănăstirii, Schiegumena GHEORGHIA (Plăcintă).
Aici la dorința stareței mănăstirii, Schiegumena GHEORGHIA (Plăcintă), a fost aleasă noua stareță prin tragere la sorț, Monahia SILUANA (Iacob). Schiegumena GHEORGHIA (Plăcintă) și-a dorit acest lucru din motiv de boală iar tînăra stareță v-a avea posibilitatea de a fi călăuzită de cea care a păstorit această mănăstire de două decenii.
Alegerea noii starețe a fost făcută prin tragerea la sorț în fața obștii monahale fiind prezente și mai multe starețe și stareți din cuprinsul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni iar Schiegumena GHEORGHIA (Plăcintă) v-a rămîne stareță de onoare a acestei mănăstiri.