PREASFINȚITUL PETRU, EPISCOP DE UNGHENI ȘI NISPORENI S-A RUGAT ÎN MĂNĂSTIREA „SF. DANIIL” DIN OR. MOSCOVA

Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, aflat în vizită la Moscova, s-a rugat în mănăstirea „Sf. Daniil” din Moscova.

Vizita Preasfinției Sale, în Federația Rusă, este prilejuită de şedinţa consiliului bisericesc-obștesc de pe lângă Patriarhul Moscovei și al întregii Rusii pentru înveșnicirea memoriei noilor mucenici și mărturisitori ai Bisericii Orotdoxe Ruse care a avut loc pe data de 2 noiembrie, și participarea la Sfînta Liturghie oficiată de Preafericitul Patriarh KIRIL în cadrul căreia Arhimandritul SILUAN (Șalari) va fi hirotonit în trepta de Episcop la data de 4 noiembrie anul curent.

În seara zilei de joi, 3 noiembrie 2016, Chirarhul a asistat la sluba privegherii înălțînd rugăciuni pentru clerul și credincioșii din cuprinsul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni, la finalul căreia s-a închinat sfințeniilor ce se păstrează în această mănăstire.