Preasfintitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni s-a închinat la moaștele Sfîntului Ierarh Nicolae

Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni aflat într-un pelerinaj de suflet în orașul Bari, Italia, şi find însoțit de Egumena PARASCHEVA (Cazacu), stareța Mănăstirii Hîncu, Dna Maria LOZOVAN director adjunct al Centrului de Plasament Casa Copilului „Preafericitul Iosif” din municipiul Chișinău și Ierodiaconul VENIAMIN (Seculțan) s-au închinat la moaștele Sf Ierarh Nicolae făcătorul de minuni.

Aici Preasfinţia Sa, lîngă racla cu sfintele moaște ale Sfîntului Părinte Ierarh Nicolae a înălțat rugăciuni fierbinți pentru pace în țară pentru clericii, monahii şi creștinii din Eparhia ce îi este încredințată.

Sfântul Ierarh Nicolae, cel mai cunoscut şi iubit sfânt al Bisericii Ortodoxe și este cunoscut drept ocrotitor al celor acuzați pe nedrept, al comercianților și al călătorilor, al fetelor nemăritate și al mireselor și, în mod special, al copiilor mici.