Agenda de lucru a Preasfințitului PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni din 25 ianuarie 2018

Joi, 25 ianuarie 2018, Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni și-a desfășurat activitatea sa arhipăstorească în incinta Centrului Eparhial din municipiul Ungheni.

Pe tot parcursul zilei Ierarhul a avut întrevederi cu preoți și mireni din cuprinsul Episcopiei noastre printre care Protoiereul Valeriu DIMITRIU, din parohia ,,Naşterea Maicii Domnului” din localitatea Cotul Morii, raionul Hînceşti.

Tot astăzi Ierarhul a binecuvîntat Actul de caritate făcut la îndemnul Preasfinției Sale, și organiat de parohia „Sf. Ap. Luca” din mun. Ungheni, cu stăruința parohului, Protoiereul Andrei URSOI, care au colectat bani și haine noi pentru a ajuta deținutele și copii născuți în Penitenciarul de la Rusca, raionul Hîncești. Chiriarhul a mai donat un set de cărți duhovnicești, în urma cererii parvenite de la deținutele din penetinciar. Preasfințitul Episcop PETRU, aduce mulțumiri tuturor creștinilor din cuprinsul parohiei „Sf. Ap. Luca” are au contribuit la acest act de caritate.