Importanța postului mărturisirii și împărtășirii tinerilor, seminar desfășurat cu tinerii de la tabăra de la Mănăstirea Hâncu

În data de 23 august 2017, la tabăra de voluntari de la Mănăstirea Hâncu au fost desfășurate noi activități și ateliere de lucru pentru a dezvolta spiritul de echipă în rândul tinerilor participanți.
De dimineață tinerii s-au mărturisit și împărtășit cu Trupul și Sângele lui Hristos, fiindcă suntem în postul Adormirii Maicii Domnului și pentru a uni studiul cu binecuvântarea.
Pentru a înțelege de ce avem nevoie de a posti, mărturisi și împărtăși, tinerii au participat la Seminarul desfășurat de Arh. Pavel Tabacari, duhovnicul Mânăstirii Hâncu
În a doua jumătate a zilei a fost desfășurat Adunarea Generală a Asociației Tinerilor Ortodocși din Moldova, prezidată de preot Vadim Corostinschi, Președintele ATOM și Bogdan Slănină, Secretarul General ATOM.

În cadrul ședinței au fost mai multe numiri și destituiri din funcții, reorganizată organigrama ATOM și fiindcă postura de președinte este pe 5 ani, a fost reales ca Președinte ATOM, preot Vadim Corostinschi, după care au fost discutate și alte puncte forte ce în timp va facilita dezvoltarea internă a asociației.
Seara ca de obicei au fost desfășurate activități sportive și mult așteptatul rug cu cântec și voie bună.