Bucuria Craciunului pentru copii Penitenciarului Nr 7 Rusca

Pe data de 27 decembrie 2016 parohul bisericii ,, Nasterea Maicii Domnului ,, din sat. Buteni, r.Hincesti, preotul Vasile Prepelita cu ajutorul oamenilor de buna credinta si impreuna cu d-nul Ghenadie Nuca au vizitat Penitenciarul Nr 7 Rusca ca sa daruiasca bucuria sarbatorilor de iarna si indeosebi a Nasterii Domnului copiilor aflati cu mamele lor in detentie. D-nul Ghenadie, fiind consilier a unui bloc locativ din Chisinau a bucurat micutii cu cadourile si fructele din partea locatarilor , dar parintele a daruit cite o caciulita cu fular la fetite si cite un costum la baieti din partea unor credinciosi care au cerut sa nu fie mentionati. Fiecare copil a primit din partea bisericii cite o cruciulita la git si cite o icoana. Parintele a indemnat pe toti in preajma sarbatorilor de iarna sa urmeze exemplu acestor oameni cu suflet mare si sa daruiasca cite un zimbet celor mai tristi ca noi !